EduMind

V současném, již třetím běhu EduMind, se vzájemně podporuje skupina vyučujících od února do května 2024. Zvažujete-li účast v dalším běhu od září 2024, můžete vyplnit předběžný formulář.

Od září 2024 zároveň zvažujeme otevření oborových skupin pro předměty matematika a angličtina. Pokud by vás zajímalo více informací nebo uvažujete o účasti, dejte nám vědět ve formuláři.

Proč EduMind?

Učitelství je radostná, obohacující a velmi důležitá profese. Zároveň je však velmi náročná, někdy vysilující či dokonce zraňující.

Můžeme mít starosti s žáky, trápení s kolegy, být nepochopení vedením. Někdy přešlapujeme na místě v našem oboru a nedaří se nám posunout ve výuce, jsme nerozhodní, nevíme si rady s určitými tématy našeho předmětu.

Chybí nám inspirace, sdílení nových poznatků, kritický náhled na ně, diskuse a společné zkoušení a sdílení. Paradoxem učitelství totiž je, že ačkoliv trávíme většinu času obklopeni lidmi, můžeme se cítit na všechny výše zmíněné, a mnoho dalších profesních výzev, sami.

Často chybí profesní prostor, kde by se učitelé cítili bezpečně a byli bráni vážně, kde by se vzdělávali, nebyli hodnoceni, kritizováni a nedostávali nevyžádané rady.

Přejeme si změnu a proto přinášíme EduMind. Inspirující a podporující online setkání pro učitele, které jsme na sobě a menších skupinkách testovaly tři roky, a kterým od ledna 2023 prošly již tři skupiny účastníků.

Poznáváte se v některé z těchto situací?

Chybí mi inspirace. Chtěl/chtěla bych se posouvat, ale nevím, kde začít.

Chybí mi spřízněná duše. Jsem na škole sám/sama, bojuji s větrnými mlýny. Nemám kde odvětrat nebo sdílet.

Nemám s kým probrat, co zkouším a řeším, co jsem četl/četla nebo slyšel/slyšela. 

Cítím zahlcenost. Bojuji s time managementem a hranicemi práce.

Nestíhám.

Cítím se vyčerpaně. Za pultem by mi bylo líp. 

Nezažívám ocenění své práce. Vedení, kolegové, rodiče si neváží toho, co dělám.

Začínám učit a nevím, kudy kam.

Nevím jak na situace ve třídě s respektem a účinně.

Chci hodnotit formativně, ale nevím jak to uchopit.

Chci do výuky vnášet inovace, ale je to pro mě časově náročné nebo neudržitelné.

Snažím se učit konstruktivisticky/badatelsky, ale nezda se mi, že by to přinášelo výsledky celé třídě.

Nemohu se rozhodnout, zda mám učit konstruktivisticky nebo explicitně. Tápu a hledám. 

EduMind může pomoci.

Co EduMind je a jak funguje?

EduMind je pravidelné, strukturované a moderované online setkání ve skupince max 10 učitelů, které trvá 120 minut. Vychází z konceptu Mastermind skupinek, které vznikly v USA  jako pravidelné setkávání šéfů firem, kteří ve vrcholové pozici hledali možnosti sdílení a podpory. Vzali jsme principy Mastermindu a rozvinuli je pro potřeby českých učitelů.

7 důvodů, proč EduMind funguje

⭐ Velký důraz je během EduMindu kladen na bezpečné a přijímající prostředí, které je předpokladem načerpání sil, učení se a růstu.  

Překonávání výzev díky společným znalostem a zkušenostem všech zúčastněných, aneb více hlav víc ví. Díky stabilní skupince učitelů už na to nejsme sami. Kdy se vám naposledy podařilo do hloubky probrat nebo konzultovat téma s deseti dalšími učiteli?

Pravidelnost. S EduMindem máte jistotu, že se prostor pro váš růst i odpočinek otevře každých 14 dní. My Vás budeme pravidelně podporovat v tom, abyste si tyto edukační “lázně” patřičně užili.

⭐ Skupinu učitelů doprovází zkušené moderátorky Eva nebo Káča. Učitelky v různých fázích vývoje, které EduMind více než čtyři roky testují na sobě a v soukromým skupinách. O tom, co nám EduMind přinesl se můžete dočíst zde.

⭐ Struktura setkání pokrývá potřebu sdílení a odvětrání, vzájemné inspirace, stanovování si akčních kroků i jejich reflexi a ponoření se do jednoho tématu skutečně do hloubky.

Hot Seat – neboli “žhavé křeslo”. Jde o pravidelnou část setkání, kdy mají 1-2 účastníci možnost, nikoliv však povinnost, otevřít téma, které je pro ně aktuální/palčivé/bere energii/tíživé a dostane se mu nerušené pozornosti od celé skupinky. V případě zájmu může ten, který je usazen v “hot seatu” požádat o rady, podporu, konzultace a pohledy. Ale může jít i o sdílení něčeho, co jinde sdílet nelze.

⭐ Z každého EduMindu vzniká neveřejný zápis do padletu, ke kterému se je možné vracet a sledovat vývoj přemýšlení napříč pololetím. 

Co o EduMindu říkají účastníci?

EduMind je pro mě ostrůvkem klidu a možností pro reflexi v hektickém učitelském životě. Asi nikde jinde nemám prostor povídat si o tématech týkajících se školy do takové hloubky jako na EduMind, protože na to v běžném pracovním týdnu většinou není prostor a klid. Po našich setkáních se cítím nabitá energií a těším se, co nového vyzkouším. EduMind bych doporučila každému, kdo chce učit s radostí.

Účastnice EduMindu běžícího od ledna 2023

“Aneta, Eva a Káča dokážou vytvářet prostředí, ve kterém se můžete cítit úplně bezpečně, abyste si dovolili kultivovaně odložit, co vás tíží, a zároveň totéž přetavili ve svůj osobní růst. Hodně záleží na lidech, kteří se tu s vámi sejdou, ale dá se předpokládat, že učitelé, kteří přijdou až sem, jsou lidé, kteří za Váš čas a pozornost stojí, protože vám mají co nabídnout. Stejně jako vy jim. Vystoupit z kontextu své školy a každodennosti je dobrá cesta k tomu nacházet nadhled, který je nezbytný pro to, abychom ve svém povolání nevyhořeli. Dokud se ještě ptáme a dokud hledáme odpovědi, máme naději. Když to děláme společně, máme sílu.”

Účastnice EduMindu běžícího od ledna 2023

“EduMind pro mě jsou otevřené dveře, nabídnutá náruč, ochota naslouchat, sdílet, poradit a pomoci. A taky je o tom vyjít ze své komfortní zóny :-)”

Účastnice EduMindu běžícího od ledna 2023

“Díky všem za včerejší večer. Díky za vaši otevřenost a za úsilí hledat opravdové odpovědi na těžké otázky. Uvědomila jsem si, že je mi na čtvrtečních večerech lidsky dobře. Pro mne se naplňuje motto tří učitelek: Výzvami učitelství společně.”

Účastnice EduMindu běžícího od ledna 2023

Setkávání EduMind pro mne skýtala nový formát v on-line podobě. Byla jsem zvědavá, jaká bude atmosféra, jak se podaří budovat vztahy a podporovat sdílení a růstové prostředí. Velmi brzy se mé obavy rozplynuly a já si užívala společné chvíle s lidmi z jiných koutů republiky. Velkou výhodou byla úspora času, který bych strávila cestováním. On-line formát nabídl setkávání s lidmi z různých typů a stupňů škol, a tím pádem sdílení různých zkušeností a úhlů pohledu.

Účastnice EduMindu běžícího od ledna 2023

Vedení schůzek bylo profesionální. Eva, Káča i Aneta vždy věděly odkud a kam míří. Dodržovaly časový rámec a zároveň dbaly na to, aby měli všichni dost času na vyjádření svých názorů a promýšlení daných témat.

Účastnice EduMindu běžícího od ledna 2023

“Kolem EduMind se vytvořila skupina, kde jsme se vzájemně podporovaly a i mimo schůzky věděly, že máme v těch druhých vzájemnou podporu. Nikdo nikoho neposuzoval a facilitátorky jemně usměrňovaly diskuse, aby zůstala zachována kompetentnost účastníků a veliká otevřenost pro různé názory.”

Účastnice EduMindu běžícího od ledna 2023

Termíny

EduMind skupinky se schází pravidelně online jednou za čtrnáct dní. Máte-li zájem o další běh od září 2024, můžete nezávazně vyplnit tento formulář.

Od února do května běží EduMind v těchto časech:

  1. EduMind: čtvrtek od 16.00-18.00
EduMind
čtvrtek
16.00-18.00
8. 2.
22. 2.
7. 3.
21. 3.
4. 4.
18. 4.
2. 5.
16. 5.
30. 5.

Cena

Cena za devět online EduMind setkaní je 4.950 Kč včetně DPH.

Zvýhodnění Early Birds

Včasně registrovaní účastníci, jejichž platba bude připsána na náš účet do 30.11.2023 získají zvýhodnění 1000 Kč a účast je tedy vyjde na 3.950 Kč.

EduMind je možné uhradit ze šablon (OP JAK).

Přihlášení probíhá do 31. ledna 2024. Kapacita jedné skupinky je 10 účastníků.

Co všechno je zahrnuto v ceně?

  • 9 strukturovaných, moderovaných online setkání, při kterých zažijete, že na výzvy učitelství už nejste sami
  • provázení jednou ze tří učitelek
  • přístup k soukromým pedagogickým materiálům provázející
  • sdílené dokumenty ze setkání

Nejčastější otázky

Komu je EduMind určen?

Všem učitelům a učitelkám, ředitelům a ředitelkám, asistentům a asistentkám, konzultantům a konzultantkám bez rozdílu věku nebo zkušenosti. Důležitá je touha po práci na sobě samém, ochota sdílet a spoluutvářet bezpečném prostředí s kolegy ze všech koutů ČR.

Budu na to mít čas?

Máme rádi heslo, že jedna minuta strávená plánováním, je jedna hodina ušetřená. My si myslíme, že dvě hodiny strávené sdílením a prací v bezpečném prostředí, jsou v přepočtu desítky hodin ušetřených na beznaději, zahlcení a vyčerpání.

Nemám kapacitu učit se nic nového. K čemu mi EduMind bude?

EduMind není studijní skupina, jde o seberozvoj pomocí sdílení, přemýšlení a vnášení více vědomého přístupu do vlastní práce. 

Mohu na EduMind vzít kolegy?

Ano. Pokud o to stojíte, je možné uspořádat Edumind pro vaši sborovnu, skupinu kolegů nebo přizvat jednoho kolegu. Stejně tak chápeme potřebu sdílet s učiteli, kteří se mezi sebou neznají. Záleží na tom, co potřebujete. 

O nás

Jsme tři učitelky. Několik let na sobě díky EduMindu pracujeme, učíme se, rozvíjíme se, společně přemýšlíme. Protože tři ví více než jedna. Více o nás najdete tady.

Novinky do emailové schránky

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit" souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.