Rubriky
Technologie Učitelské řemeslo

Aplikace, které používáme ve výuce a pro organizaci našeho času

V návaznosti na čtrnáctou epizodu našeho podcastu publikujeme výčet aplikací, které v současné době nejčastěji využíváme.

V dnešní době technologií jsou aplikace pro učitele a vzdělávání nezbytným nástrojem pro efektivní výuku a organizaci času. Jsme si samozřejmě vědomy dvousečnosti používání technologií a neustálého prodlužování doby, kterou na chytrých přístrojích trávíme, pro účely tohoto článku jsme se ale rozhodly soustředit se pouze na situace, kdy nám aplikace a telefony pomáhají být organizovanější a, co si budeme, taky trochu současnější pro naše žáky.

Aplikace jsme rozdělily do třech kategorií. Kategorie ve třídě obsahuje aplikace, které využíváme přímo ve výuce společně s našimi žáky. Kategorie přípravy poté aplikace, které nám pomáhají s tvorbou, zaznamenáváním, uchováváním a sdílením příprav našich hodin. A konečně poslední kategorie plánování dne obsahuje aplikace, které nám uvolňují pracovní paměť a umožňují hladký průchod (nejen) školním dnem.

Název každé aplikace je zároveň proklik na jednoduché video, které aplikaci ukazuje v akci.

Aplikace, které používáme ve třídě:

  1. Plickers: Využívá se pro snadné a rychlé zjištění, zda studenti porozuměli danému tématu. Každý žák má (např. nalepený na zadních deskách sešitu) unikátní QR kód. Učitel připraví otázky a studenti pomocí těchto kódů hlasují o správné odpovědi. Učitel odpovědi celé třídy naskenuje (např. telefonem) a aplikace automaticky vyhodnotí výsledky. Výhodou je, že při používání plickers pracuje s chytrým přístrojem pouze učitel, žáci jsou offline.
  2. Lingoclip: Aplikace pro interaktivní výuku jazyků, která pracuje s písněmi populárních interpretů. Aplikace podporuje aktivní poslech, při kterém buď dopisujete chybějící slova nebo chybějící slovo vybíráte z nabídky. Vše navíc v různých obtížnostech. Lze zadat jako domácí úkol, my používáme čas od času v hodině, kdy každý posloucháme stejnou písničku, ale hrajeme na svém mobilu se sluchátky.
  3. Menti: Neocenitelný nástroj pro vytváření interaktivních prezentací a dotazníků. Studenti mohou odpovídat pomocí svých telefonů a výsledky jsou okamžitě zobrazeny na obrazovce. Využíváme k získávání anonymní zpětné vazby, brainstormingu nebo sdílení výsledků kreativních zadání.
  4. Flippity: Možná trochu old school, pravděpodobně už existují i graficky čistší a na ovládání snadnější prostředí, ale zvyk je železná košile. Flippity spustíte pouze z prohlížeče a nabízí vám několik užitečných nástrojů – vybírání náhodných jmen, náhodné rozřazování do dvojic nebo různě početných skupin, či tvorbu opakovacích her (Riskuj, šibenice, bingo, křížovka…). Vše zdarma a snadno upravitelné v prostředí Google Sheets.
  5. Classroom Screen: Časovač, náhodný výběr, hodiny, indikátor hlasitosti, různé módy práce ve třídě, vkládání videí a obrázků a ještě mnohem víc. To všechno v rámci jediné nastavitelné obrazovky. Vužíváme buď k přípravě kompletní hodiny či jako jednotnou šablonu, kterou lze používat opakovaně ve všech hodinách.
  6. Kahoot: Stálice, která se ještě neomrzela, Na náš vkus by mohli ubrat na barevnosti a přehnaně animované grafice, ale interaktivní kvízy, kterých se aktivně zúčastní celá třída, buď jako jednotlivci, nebo týmy, jsou něco, co do hodin stále čas od času zařazujeme. P.S. Nikdy nezapomeňte zapnout zvuk, protože hudba ke kahootu neodmyslitelně patří.

Aplikace, které používáme k plánování výuky:

  1. ChatGPT: Tento nástroj je s námi teprve krátce, ale už se stal nedílnou součástí našeho procesu plánování výuky. Více o něm si můžeze poslechnout v jedné epizodě našeho podcastu. Využíváme pro generování otázek či zadání, sběr nápadů na témata k diskuzi, a někdy i jako draft pro naplánování průběhu celé hodiny.
  2. Simplemind: Simplemind je jednou z nepřeberných aplikací na tvorbu myšlenkových map. Tato nás zaujala svou jednoduchostí a vizuální čistotu. Lze využít pro brainstorming, plánování tematických celků nebo celého školního roku, i přímo ve výuce.
  3. Notion: Notion využíváme jako takový “druhý mozek”. Místo, kde skladujeme a organizujeme důležité zdroje, inspiraci, plány hodin. Celý nástroj funguje na bázi textového editoru s možností vkládat obrázky či videa. Je adaptivní a vizuálně velmi čistý.
  4. Bear / Simplenote: Bear a Simplenote jsou aplikace pro psaní poznámek. Bear pouze pro iOS, Simplenote alternativa pro Android. Pro plánování využíváme tak, že máme vytvořenu jednu poznámku pro každé téma/tematický celek, kam si průběžně zapisujeme myšlenky, které nás k dané lekci napadají. Při samotné tvorbě hodiny pak už máme na čem stavět a plánování je tak rychlejší a efektivnější.
  5. Jakékoliv cloudové úložiště (Google Drive, OneDrive, Dropbox): Mít všechny své soubory přístupné z jakéhokoliv zařízení je k nezaplacení.

Aplikace, které používáme k plánování našeho dne:

  1. Planboard: Nástroj speciálně určený pro plánování vyučovacích hodin. Přehledné týdenní zobrazení umožňuje uchovávat si přehled o tom, co bylo probráno a rychle naplánovat, co se bude dělat příští týden.
  2. Trello: Nástroj pro plánování a organizaci projektů. A projektem nemusí být nutně postavení vesmírné rakety. Může to být nákupní seznam, seznam úkolů do školy, nebo plán nutných kroků pro stěhování. Vše lze sdílet s ostatními uživateli a graficky upravovat dle svých preferencí.
  3. Todoist: Trochu méně komplexní trello zaměřené na seznam úkolů a jejich následné odškrtávání. Úkoly na následující den, úkoly k nejrůznějším projektům, to jsou způsoby, jak Todoist využíváme.
  4. Google Keep: Jako tři učitelky nabízíme tři nástroje pro organizaci úkolů. Na rozdíl od Trella a Todoistu je Google Keep také místem, kde se dají shromažďovat a třídit momentální nápady. Vše ve formě lístečků, které můžeme barevně odlišovat pro udržení přehledu.
  5. Google Calendar: Nebo jakýkoliv jiný online kalendář. I ty nejzarytější zastánkyně papírových diářů u nás už přešly na používání alespoň nějaké formy online kalendáře, který nabízí možnost sdílet, upravovat a především replikovat události a tím šetří spoustu času.

Každá z náš používá ještě mnoho dalších aplikací, ke kterým se třeba dostaneme někdy příště. Nyní by nás zajímalo, jaké aplikace hrají důležitou roli ve vašem učitelském životě. Moc rády se necháme inspirovat.

Novinky do emailové schránky

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit" souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

Komentáře nejsou povoleny.